
InfoLAB 25.03.2025. – U današnje vrijeme pojavljuje se sve veća potreba za spašavanjem podataka, što zbog sve većih digitalnih potencijalnih prijetnji, što zbog neadektvanog backupa, što zbog kompletnog prebacivanja u “oblak” ili pak loše nekvalitetne opreme koja uzrokuje gubitak podataka.
Svi krajnji korisnici koji koriste bilo kakav uređaj za pohranu podataka, uređaj sa pristupom internetu (mobitel, osobno računalo) ili pak veći business sustavi, trebali bi razmišljati o potencijalnim neželjenim posljedicama koje se mogu pojaviti gubitkom podataka.
Zaštita i spašavanje podataka
U većini slučajeva, zaštitu podataka gledamo u kontekstu preventivnih mjera; Sigurnosni backup. No, u slučaju kada navedeno zakaže; nastupa procedura spašavanja podataka. Bitno je shvatiti da jedno ne isključuje drugo, te da čak i sa iznimno sofisticiranom zaštitom podataka uvijek je bitno računati na najgori mogući slučaj, te ga pokušati spriječiti adekvatnim sustavom offline backupa.
Od virusa koji napadaju uređaje i zaključavaju podatke, te neizravnog gubitka podataka kao rezultat „običnih“ operacija poput ažuriranja sustava ili firmware-a, ili pak kvara na opremi. U svakom trenutku bitno je imati na umu da jedino adekvatno osiguranje protiv gubitka podataka (sustavi backupa u više kopija) je adekvatna zaštita istih. No, čak i ako se dogodi najgore; bitno je imati ispravnu kopiju iz koje se mogu vratiti podaci.
Sigurnosni backup – potencijalne prijetnje
Zamislite primjer gdje imate podešeno automatsko sinkroniziranje vaših podataka s nekim online servisom ili lokalnom pohranom koja se nalazi na mreži. Vaše računalo prepoznato je kao dio veće mreže prilikom hakerskog napada te postaje „ulazna točka“ za zarazu ostatka vaše mreže. Isto tako zaraze backup-a na mreži ili cloudu. S druge strane, mrežna pohrana podataka (najčešće NAS uređaji) također koristi diskove poput onih u vašem osobnom računalu, a ti diskovi su podložni kvarovima.
Najbolje podešen sigurnosni backup ničem ne služi ako nije redovito provjeravan – često krajnji korisnici nisu ni svjesni da njihova implementacija „ne radi ništa“ jer je uređaj koji su odabrali kao lokaciju za pohranu neispravan ili nedostupan. Korištenjem offline backupa, takvi problemi mogu se izbjeći.
Najbitnije je zapamtiti da odgovornost o vlastitim podacima leži na samom krajnjem korisniku, te da bi svi krajnji korisnici trebali voditi brigu o svojim podacima i gdje se nalaze, te kako mogu doći do istih ako se desi najgore. Redovna provjera sigurnosnog backupa te provjera mogućnosti vraćanja podataka su ključne, te samo malo izdvojenog vremena može uvelike umanjiti potencijalne buduće probleme.
Ako ste izgubili bitne podatke ili trebate savjet oko pohrane ili sigurnosti podataka, obratite nam se. Naš tim stručnjaka stoji vam na raspolaganju.