InfoLAB 28.11.2024. – Kupnja diskova na internet trgovinama, odlična ponuda ili prijevara? Sve su češća pojava tzv. „fake“ mediji za pohranu podataka koji često izgledaju gotovo identično originalu, no unutrašnjost nije nimalo slična. Najčešće su u pitanju diskovi i usb stickovi koji su vrlo visokog kapaciteta za iznimno nisku cijenu.
No, u velikoj većini slučajeva unutar tih diskova ili stickova nalaze se komponente koje nisu ni približno sposobne ponuditi kapacitet pohrane naveden na ambalaži. Često su u pitanju kontroleri koje se programira tako da prilikom uključenja u računalo javlja kapacitet koji odgovara informacijama na samome disku; a u stvarnosti se unutra najčešće nalazi microSD kartica (i to često polu-ispravna) koja ima svega par gigabajta stvarnog kapaciteta.
Problem kod ovakvih slučajeva da krajnji korisnici često nisu svjesni što se događa jer prilikom prebacivanja podataka na ovakav disk sve izgleda sasvim normalno; a u stvarnosti ti podaci se zapisuju jedni preko drugih te samo vizualno izgleda kao da se stvarno nalaze na disku.
Tek prilikom pokušavanja čitanja tih podataka pojavljuju se greške ili pak podaci budu neispravni (pokvareni, ne mogu se otvoriti, nedostaju dijelovi ako su u pitanju slike ili video zapisi) pa krajnji korisnik pomisli da je disk neispravan. Nažalost, ako su podaci prepisani na ovakvim diskovima mogućnost za spašavanje je iznimno mala; te najčešće ovakvi slučajevi završe s trajno izgubljenim podacima.
Jedini način kako se zaštititi od ovakvog nesretnog gubitka podataka je kupnja medija za pohranu isključivo kod provjerenih dobavljača, a ne na web stranicama (poput Temu, AliExpress itd.),
Ako niste sigurni je li Vaš disk jedan od iznad navedenih, kontaktirajte nas. Stručni tim inženjera provjerit će ispravnost diska te utvrditi ispravnost i valjanost diska; ili nedostatak istog, jer trajni gubitak podataka zbog „fake“ medija za pohranu podataka je znatno skuplja cijena za platiti nego kupnja ispravnog diska od pouzdanih prodavača.