InfoLAB 19.07.2024. – Sve većom potrebom za velikim kapacitetom pohrane, NAS (Network Attached Storage) je postao vrlo čest uređaj u današnjem digitalnom okruženju. Bilo da se koristi za kućni server (pohrana podataka, videoteka) ili u uredskom poslovanju (pohranu, backup, shared storage za lakše dijeljenje i dostupnost podataka), NAS uređaji dolaze u raznim verzijama i dimenzijama, te samim time, sa raznim mogućnostima.
No, što učiniti kada taj uređaj prestane raditi?
Ukratko o NAS uređajima:
Moderne verzije ovog proizvoda najčešće dolaze s 2-4 diska za krajnje korisnike i kućnu upotrebu, ili 4 i više diskova za korištenje u uredskom okruženju. Tržištem većinom dominiraju uređaji marke QNAP ili Synology, sa širokom ponudom uređaja prilagođenim gotovo svakom korisniku. No, i najbolji NAS uređaj nije otporan na kvarove, te za adekvatnu sigurnost podataka zahtjeva redovitu provjeru samog uređaja, te medija za pohranu (HDD/SSD) unutar njih.
Kako se zaštititi?
- prvi korak je odabir uređaja – obratiti pažnju za što budemo koristili uređaj, koji RAID sustav želimo koristit te koji kapacitet nam je potreban, te sukladno tome odabrati uređaj s potrebnim brojem sučelja za diskove
- drugi korak je odabir diskova – ovisno o potrebama (količina ili brzina) možemo birati između SSD i HDD, uglavnom proizvođači imaju listu diskova koji se preporučuju za korištenje u određenom NAS uređaju
- treći korak je odabir RAID konfiguracije – ovisno za što koristimo uređaj sukladno tome odabrati
– RAID 0 – nema nikakve dodatne zaštite nego koristimo kompletan storage kao prostor za pohranu
– RAID 1 – koristimo samo pola kapaciteta jer podaci se dupliciraju s jednog na drugi disk
– RAID 5 – konfiguracija u kojoj najčešće koristimo 4 ili više diskova gdje je jedan disk uvijek (spare)
– RAID 6 – sličan sustav RAID5 samo što koristi 2 diska za dodatnu zaštitu.
– RAID 10 – u praksi RAID 1 + 0 – više diskova spojena u raid 0 i podaci se dupliciraju na istu količinu
diskova, npr. 2+2, 4+4…
- četvrti korak je odabir datotečnog sustava – s obzirom na većina proizvođača koriste svoje datotečne sustave, ovisno o potrebama klijenata, brzini, kriptaciji, najčešće se koriste Ext3/4, BTRFS..
- peti korak je podešavanje uređaja – obratiti pažnju na korisničke vjerodajnice (credentials) i dozvole za pristup (permissions).
Kvarovi:
– najčešći uzrok prestanka rada NAS uređaju su upravo diskovi zato je bitno kvalitetne diskove odabrati
– najčešći uzrok gubitka podataka osim neispravnog medija je neadekvatno podešen sustav, gdje uslijed kvara diska kod pokušaja popravka RAID polja rezultira prepisivanjem konfiguracije ili čak reinicijalizacije samih diskova
Što učiniti kada NAS (Network Attached Storage) prestane raditi?
Ukoliko ste primijetili da NAS uređaj javlja neku grešku, bilo to da svijetli „neka“ lampica koja ne bi trebala svijetliti ili nemogućnost pristupa podacima ili se nešto nestandardno događa; Najbolje je odmah ugasiti uređaj i obratiti se administratoru sustava.
Nadalje ako imate bitnih podataka na NAS uređaju, a nemate backup, obavezno se obratiti stručnim osobama, laboratoriju za spašavanje podataka.
Najbitnije je sve odmah ugasiti i prepustiti ovaj posao našem timu stručnjaka koji sa svojim višegodišnjim iskustvom predstavljaju najbolju šansu za povratak Vama bitnih podataka, ili pak postavljanje i podešavanje novog uređaja za optimalnu operaciju.
Ukoliko primijetite neke probleme s Vašim NAS uređajem, izgubili ste podatke, ili biste htjeli kupiti i postaviti isti; obratite nam se.